Utrata dobrego pracownika jest zawsze kosztowna dla firmy, istnieją jednak metody zmniejszania niechcianej rotacji. Podstawą ich efektywności jest systematyczne monitorowanie postaw zatrudnionych, prognozowanie ilości odejść i identyfikacja grup najbardziej zagrożonych rotacją. Informacje te pozwalają przygotować skuteczny program działań naprawczo-rozwojowych.
Jak to działa?
Model prognozujący zagrożenie odejściem pracownika stworzyliśmy w oparciu o badania postaw i opinii około 10 000 osób. Badanych pytaliśmy między innymi o chęć zmiany pracy, a po upływie 6 miesięcy sprawdzaliśmy, jak faktycznie potoczyły się ich kariery zawodowe.
Wyniki pokazały, że 80% osób które odchodzą z firmy wykazuje wcześniej charakterystyczny wzór zachowań, świadczący o chęci podjęcia takiej decyzji. W oparciu o te dane stworzyliśmy Indeks zagrożenia rotacją. Wskaźnik ten ukazuje, jaki odsetek pracowników prawdopodobnie odejdzie z firmy w ciągu półrocza po przeprowadzeniu badania.
Korzystając z przygotowanego przez nas kwestionariusza, mogą Państwo wyznaczyć wartość Indeksu zagrożenia rotacją wśród dowolnych grup pracowników swojej organizacji. Dla przykładu, prognozowana rotacja w firmie, której wyniki przedstawiono na poniższym wykresie, wynosi 15,5% w skali nadchodzącego półrocza. Jest to nieco mniej niż wynosi średnia ogólnopolska. Na wykresie widać także, że działem, w którym należy spodziewać się największej rotacji jest IT (22,6%), natomiast najmniej zagrożony odejściami pracowników jest dział administracji (9,2%).
Dodatkowe analizy
Oprócz obliczenia wartości Indeksu zagrożenia rotacją, wyniki badania pozwalają także na dokonanie analizy relacji pomiędzy zagrożeniem odejściem a poziomem satysfakcji z pracy i jej poszczególnych aspektów (wynagrodzenia, relacji z przełożonymi itd.) u osób z różnych działów czy grup zawodowych.
Z przedstawionej poniżej macierzy wyników dowiadujemy się, ilu spośród przebadanych pracowników należy do grup o określonym poziomie zagrożenia rotacją (7–25–50%). Z wykresu wynika, że w grupie najwyższego ryzyka odejściem znajduje się 21 pracowników działu IT, 12 pracowników sprzedaży, 7 produkcji oraz 5 pracowników administracji. Założyć można, iż bez podjęcia przez firmę działań retencyjnych połowa z nich za pół roku znajdzie się poza organizacją.
Wykresy tego rodzaju pozwalają także określić, w jakim stopniu pracownicy gotowi opuścić firmę są zadowoleni/niezadowoleni z pracy. Przykładowo, z powyższej macierzy dowiadujemy się, że niemal 1/3 pracowników działu IT zagrożonych odejściem to osoby zadowolone z pracy w firmie. Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja w dziale sprzedaży, gdzie znaczna większość zagrożonych odejściem pracowników ocenia pracę w firmie negatywnie.
Analiza zagrożenia odejściem jest dodatkiem do Badania satysfakcji z pracy, jej przeprowadzenie jest możliwe wyłącznie z nim. Więcej o prognozowaniu rotacji można przeczytać tutaj.